![](https://www.leocdn.ru/uploadsForSiteId/10964/siteHeader/4e5615ca-b787-4b93-a961-f40ddcd9e771.png)
Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
средняя общеобразовательная школа №7
имени Героя Советского Союза А. М. Степанова
муниципального образования Тимашевский район
Английский язык. Развитие навыков чтения и устной речи по теме "Политическая система США". Урок в 10 классе. Учитель А. В. Погорелов
Цель: повторение видовременных форм глагола и неличных форм глагола на основе лингво-страноведческого материала «Политическая система США».
Задачи:
- Образовательные:
- Совершенствовать грамматические навыки чтения и письма (видовременные формы глагола, причастие прошедшего времени, инфинитив), лексические навыки чтения.
- Развивать умение читать с полным пониманием содержания.
- Закреплять культурологические знания о политической системе США.
- Формировать навыки заполнения бланков ЕГЭ.
- Развивающие:
- Развивать умение понимать схему.
- Развивать логическое мышление, сравнение, анализ, синтез.
- Воспитательные: Воспитывать уважение и признание политического устройства другой страны.
Лексическийматериал: the legislative branch of power, the executive branch of power, the judicial branch of power, Constitution, the President, Congress, the senate, the House of Representatives, political system, the supreme Court, the USA, represent, elect, locate, residence, the White House, the Capitol.
Грамматическийматериал: времена Present Simple, Present Simple Passive, Past Simple, Past Simple Passive, Present Perfect, Participle II, Infinitive.
Оснащение: распечатка слайдов, бланки ответов №1 ЕГЭ (часть В) по количеству учащихся в группе.
Ход урока
Этапы урока |
Содержание |
||
I. Организация начала урока |
- Good morning, young people. Take your seats. |
||
II. Сообщение темы, цели урока |
Today we are again in the computer hall. We continue to prepare for the national Examination and we are going to work with the texts about the US political system. |
||
III. Речевая зарядка |
Проверка д/з |
||
IV. Повторение культурологического материала |
We know that the USA is a presidential republic. The basic law is the Constitution, adopted in 1787, which describes the structure of national government.
|
||
V. Чтение текста и выполнение упражнений |
1. Read the text and name the branch of power that works here. (Key: US Capitol – legislative) Built on a hill popularly _____________ Capitol Hill in Washington, D.C., the U.S. Capitol _________________ the home of the House of Representatives and the Senate since 1800. This is where Congress meets and _______ business. It ________________ on the east end of the national Mail. The Capitol covers a ground area of 175.170 square feet and _____ a floor area of about 16.5 acres. It ________ also a museum of American art and history. It stands as a focal point of the Government's legislative branch. The Capitol contains the chambers of the House of Representatives in the south wing and the Senate in the north wing as well as the offices of the congressional leadership. |
||
Complete the text using the verbs in the right column in the given form.
|
|||
VI. Гимнастика для глаз |
A short break. Close your eyes, open your eyes. Look up, to the right, to the left, look down to the right, to the left. Closeyoureyes, openyoureyes. |
||
VII. Закрепление грамматических навыков |
Now, test. Take the Test Sheets. Complete the text using the right form of the verb from the right column. Remember that you write one symbol in one square. And lower you have a special area for correcting your mistakes.
Key:
|
||
VIII. Домашнее задание |
SB p. 48 ex.1 get ready to talk about the political system of Russia |
||
IX. Итог урока |
Thank you. The results of the test you’ll get next lesson. Goodbye. |